REKLAMA

 

Monitoring funkcji życiowych   Pulsoksymetr BLOG

 

Pulsoksymetr przenośny PC66B

z zasilaniem bateryjnym oraz obrazownaiem trendów mierzonych parametrów.

 

Pulsoksymetr dla wcześniaka, noworodka i dziecka

z dedykowanymi czujnikami SpO2 dla najmniejszych pacjentów

 

Pulsoksymetry Creative

Najlepsza CENA

Najwyższa Jakość

 

Pulsoksymetr - SKLEP

Internetowy Sklep Medyczny z pulsoksymetrami wiodących producentów. W ofercie pulsoksymetr ze stacją dokującą M800

 

Pulsoksymetry stacjonarne

 

Pulsoksymetr dla niemowląt i dzieci UT100

 

Pulsoksymetr SERWIS

 

 

Pulsoksymetr jest medycznym monitorem parametrów życiowych. Pozwala na nieinwazyjne i bezbolesne pomiary wysycenia krwi tlenem / saturacji (SpO2) oraz pulsu (PR) przy wykorzystaniu czujnika SpO2 zakładanego na palec pacjenta (ewentualnie w formie opaski lub czujnika na ucho).

Pulsoksymetr jest urządzeniem medycznym będącym podstawowym wyposażeniem wykorzystywanym przez lekarzy rodzinnych, kliniki, przychodnie, oddziały szpitalne, medyczny transport pacjenta. Pulsoksymetr w wielu przypadkach może być wykorzystywany w opiece domowej, w szczególności przy nocnym monitorowaniu noworodka. Pozwala na podstawową diagnostykę stanu pacjenta umożliwiając nieinwazyjny pomiar pulsu (PR) i saturacji (SpO2), a w wersji rozbudowanej również pomiar ciśnienia krwi (NIBP), temperatury (TEMP), EKG - urządzenie możemy wtedy określić jako monitor funkcji życiowych pacjenta. Pulsoksymetr składa się standardowo z jednostki głównej oraz czujnika SpO2 (zewnętrznego lub wbudowanego - przy pulsoksymetrach na palec), który pozwala na pomiar wartości nasycenia hemoglobiny tlenem (SpO2). Prawidłowy poziom powinien zazwyczaj wynosić powyżej 95%, a podczas tlenoterapii nawet 99-100%. Wskazania niższe niż podane (szczególnie poniżej 90%) mogą wskazywać na niedotlenienie / niewydolność oddechową. W zależności od wieku i wagi monitorowanego pacjenta dostępne są czujniki SpO2 w różnych rozmiarach dla noworodków, niemowląt, dzieci i dorosłych (na palec, na ucho; u noworodków na stopę lub nadgarstek), z podziałem na czujniki jednorazowe oraz wielorazowego zastosowania.

Klasyfikacja pulsoksymetrów:

- pulsoksymetry na palec - stosowane przy krótkich, rutynowych pomiarach również w warunkach domowych. Używane w medycynie sportowej oraz sporcie amatorskim. Pulsoksymetr na palec posiada wbudowany czujnik SpO2. Pulsoksymetry na palec są również dostępne w wersji dla dzieci specjalnie dostosowane do mniejszych palców (10-40kg). Nie zaleca się stosowanie pulsoksymetrów na palec przy pomiarach u wcześniaków i noworodków, gdzie należy zastosować dedykowane czujniki saturacji SpO2 (typ"Y", opaska na rzep lub przylepna, typ soft [1-20kg]). Napalcowe pulsoksymetr treningowe mogą być wyposażone w transmisję wartości mierzonych danych do telefonu lub komputera.

- pulsoksymetry przenośne - wyposażone w zewnętrzny, wymienny czujnik SpO2 (bezpośredni lub z kablem przedłużającym), czytelny wyświetlacz LCD, LED, OLED, dźwiękowe i wizualne alarmy z możliwością regulacji granic alarmowych, zapis trendów mierzonych parametrów. Pulsoksymetr przenośny powinien być wyposażony w zasilanie bateryjne oraz charakteryzować się niewielkim rozmiarem i wagą.

REKLAMA Pulsoksymetry przenośne POBIERZ FOLDER

- pulsoksymetry stacjonarne - z zasilaniem akumulatorowym i sieciowym przeznaczone do długotrwałego monitorowania stanu pacjenta z alarmami, trendami, czytelnym ekranem z możliwością śledzenia krzywych i zapisanych parametrów. Pulsoksymetr stacjonarny może posiadać wbudowany rejestrator (drukarkę) oraz możliwość podłączenia do sieci centralnego monitorowania oraz systemu wezwania pielęgniarki. Pulsoksymetr stacjonarny powinien mieć możliwość rozbudowy o mocowanie na ścianie oraz podstawie jezdnej.

Istotne zagadnienia przy pomiarze SpO2:

* pomiar przy niskiej perfuzji (przepływie) krwi - zwykle określana jako procent pojemności minutowej serca (CO - Cardiac Output)

* ograniczenia pomiaru z uwagi na intensywny ruchy pacjenta (artefakty ruchowe) szczególnie istotne w pulsoksymetrach dla niemowląt, noworodków i dzieci. Pulsoksymetr powinien być wyposażony we właściwy dla danego pacjenta czujnik pomiarowy, którego prawidłowe mocowanie ogranicza przypadkowe odłączenie oraz zmniejsza wpływ ruchu. Przykład może stanowić pulsoksymetr przenośny dla dzieci i niemowląt UT100, wyposażony w czujnik SpO2 opaska na rzep kompatybilny z technologią Nellcor (minimalizuje wpływ ruchu pacjenta na pomiar).

* pomiar odporny na wpływ światła otoczenia.

 

Moduł pulsoksymetrii (SpO2/PR) jest zazwyczaj dostępny w kardiomonitorach.

 

Pulsoksymetr - zastosowanie u wcześniaków i niemowląt.

Właściwy sposób mocowania czujnika SpO2 u noworodka - zdjęcie poglądowe